01 лютого 2018

Опитування Екоманії: чи готові ви до сортування сміття?


Фото: pexels.com
 Від 1 січня 2018 року в Україні встановлюється заборона на захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів. Водночас, українців зобов'язують сортувати сміття. Це передбачено Законом України "Про відходи", до якого були внесені відповідні зміни ще 2012 року.

Екоманія започатковує загальношкільний проект «Життя без сміття» і пропонує відвідувачам блогу вирішити: чи готові вони до сортування сміття? (опитування в колонці праворуч)

Перш ніж відповісти, ознайомтесь з порадами щодо сортування сміття:

Крок 1. Дізнайтеся, які види вторсировини приймають у вашому місті і де розташовані пункти прийому. У цьому вам допоможе інтерактивна мапа від «Великої Епохи».
Крок 2. Дізнайтеся, в якому вигляді приймається та чи інша вторсировина. Наприклад, чи потрібно розділяти звичайний папір і картон, чи приймаються лотки з-під яєць і т.п.
Крок 3. Виділіть місце для збору вторсировини — використовуйте нежитлові приміщення: сходову клітку (краще домовитися з сусідами), тамбур, балкон.
Крок 4. Загальні правила сортування вторсировини:
 зберігайте органічні відходи й вторсировину в різних пакетах;  промивайте тару від залишків їжі, видаляйте етикетку, кришку;  сплющуйте тетрапак, металеві банки, скручуйте пляшки з пластика — так вони займуть менше місця;  збирайте окремо пластикові кришки.
Крок 5. Як збирати різні види вторсировини?
Макулатура: газети, журнали, зошити, офісний папір, картон — без поліетиленової плівки на поверхні; картонні упаковки та коробки, рекламні проспекти та листівки.

У деяких пунктах прийому просять розділяти папір і картон. Зібраний папір необхідно звільнити від скріпок, скоб і мотузок. Не рвіть макулатуру — це псує її структуру і знижує якість вихідної сировини. Краще спресуйте, так вона займе менше місця. Не можна викидати в макулатуру: папір із самоклейною поверхнею; пачки від цигарок, фотографії, використані шпалери, чеки з магазинів, квитки на транспорт (просочені воском), одноразовий паперовий посуд (має поліетиленову плівку), все, що зроблено з переробленого паперу (серветки, паперові рушники). Одноразовий паперовий посуд не завжди належить до паперового сміття. Насправді більшість фірм виготовляє такий посуд з додаванням плівки. Упаковки з тетрапаку – це змішана упаковка з фольги, картону і плівки, і його не можна кидати до паперу. Чеки – це також не паперове сміття. Пластик: пляшки з-під води, напоїв, молочних продуктів, газованої води та соусів з маркуванням 1 (PET); баночки з-під молочних продуктів (сметани, йогуртів, сирків) з маркуванням 2 і 6 (HDPE/PEHD і PS);поліетиленові пакети, тара (кефір, сметана), вакуумна упаковка; пляшки з-під мийних засобів, шампунів і гелів з маркуванням 1 і 2; пластикові контейнери з маркуванням 6 (PS); пластикові кришки від харчових пляшок збирає благодійний фонд «ОВЕС». Не можна викидати в пластик: одноразові контейнери з магазинів і посуд; пінопластові підставки; обгортки цукерок; непрозорі ПЕТ-пляшки; пляшки з-під олії; пінопласт і пінополістирол (м’які пластикові контейнери і підкладки для упаковки продуктів); зубні щітки і трубочки для пиття; пакети з-під заморожених продуктів; пластикову упаковку з-під шоколаду, макаронів і круп;поліетиленові та целофанові пакети. Коли викидаєте пластик, скручуйте його, щоб він займав менше місця.
Скло: пляшки з-під напоїв і ліків; банки; бій скла. Не забувайте перед здачею видалити кришки і пробки, вимити тару від залишків їжі і просушити. Де немає контейнерів для сортування скла, можна залишати біля сміттєвих баків, і безхатченки його заберуть.
Метал: алюмінієві банки (від газованих напоїв); консервні банки; залізні кришки з-під скляних банок; бляшані банки (від чаю, кави, цукерок і дитячого харчування); уламки пристроїв, ножиць, ручок. Не можна викидати в метал: аерозольні балончики; використану фольгу. Метал — це найцінніше сміття на ринку вторинної сировини: його можна використовувати багато разів. Наприклад, алюміній — невідновлюваний ресурс нашої планети — має нескінченний цикл переробки. У наш час близько 20% світового запасу алюмінію йде на виготовлення тари для напоїв. Пам’ятайте: на переробку алюмінію потрібно в 20 разів менше енерговитрат, ніж на виготовлення однієї нової банки.
Небезпечне сміття: батарейки; акумулятори; ртутьвмісні лампи; градусники. Ці види відходів здавайте тільки до спеціальних пунктів прийому. У період їх зберігання в будинку використовуйте коробки або контейнери. Будьте обережні, щоб не пошкодити ртутьвмісні лампи та термометри.
Органічні відходи. Якщо у вас є дача або присадибна ділянка, харчові відходи можна складати до вермікомпостеру. Так органічні відходи перетворяться на натуральне добриво — компост.

Немає коментарів:

Дописати коментар